Przeskocz do treści

 


W jaki sposób przygotować się do prowadzenia wyborów?

W celu przygotowania się do udziału w akcji Obserwujemy wybory w roli obserwatorów społecznych, rekomendujemy zapoznanie się przynajmniej z dwoma spośród trzech następujących materiałów:

Dodatkowe informacje dotyczące wyborów samorządowych znajdują się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej poświęconej wyborom samorządowym.

Udostępniamy prezentację ze szkolenia Krajowego Biura Wyborczego dla członków obwodowych komisji wyborczych ds. ustalenia wyników głosowania:

Gdzie wpisuję uwagi w trakcie prowadzenia obserwacji wyborów?

Aby przeprowadzić obserwację wyborów w ramach akcji należy posłużyć się formularzem obserwacyjnym.

Zwracamy uwagę na konieczność bardzo dokładnego zapoznania się z formularzem obserwacyjnym przed dniem wyborów.

O czym muszę pamiętać w roli obserwatora społecznego?

Przed dniem wyborów:

 1. Akceptuję zasady akcji Obserwujemy wybory.
 2. Odbywam szkolenie dot. obserwacji wyborów organizowane przez Fundację im. Stefana Batorego, zapoznaję się z materiałami dostępnymi na obserwujemywybory.pl
 3. Jestem w kontakcie z organizatorami akcji. Potwierdzam otrzymanie zaświadczenia uprawniającego do prowadzenia obserwacji, wypróbowuję możliwość zalogowania się do systemu informatycznego gromadzącego dane z obserwacji.
 4. Kontaktuję się z innymi osobami prowadzącymi obserwację w obwodowej komisji wyborczej.
 5. Wiem na czym polegają moje zadania w dniu głosowania: zapoznałem się z formularzem obserwacji; znam adres obwodowej komisji wyborczej, gdzie prowadzę obserwację, wiem kiedy rozpoczynam i kończę działanie, wiem, kogo zmieniam i kto to jest moim zmiennikiem, znam telefony zmienników; znam numer telefonu na dyżur wsparcia obserwatorów.
 6. Jestem przygotowany do dnia obserwacji.

Mam wydrukowany:

 • formularz obserwacji,
 • listy kandydatów i komitetów z „mojego” obwodu,
 • zaświadczenie uprawniające do prowadzenia obserwacji, wystawione przez organizację uczestniczącą w akcji i podpisane przez osoby upoważnione do reprezentowania tej organizacji,
 • statut organizacji wystawiającej mi zaświadczenie bądź wydruk z Krajowego Rejestru Sądowego.

Zabrałam/em ze sobą: dokument tożsamości (najlepiej dowód osobisty), naładowany telefon, listę kontaktów, jedzenie, picie, długopis. Jestem przygotowana/y na to, że dzień wyborczy może trwać dłużej niż początkowo zaplanowano.

W dniu wyborów:

 1. Pojawiam sie w lokalu wyborczym przed godz. 6:00.
 2. Witam się z komisją wyborczą, okazuję zaświadczenie upoważniające mnie do obserwacji społecznej.
 3. Sprawdzam czy sposób komunikacji z organizatorami akcji obserwacyjnej działa bez zastrzeżeń; jeszcze raz czytam formularz, tak aby przypomnieć sobie na co zwrócić szczególną uwagę.
 4. Rozpoczynam wypełnianie formularza obserwacyjnego.
 5. Gdy dzieje się coś nietypowego zgłaszam te informację organizatorom akcji dyżuru wsparcia obserwatorów.
 6. Sprawdzam czy o godz. 20:30 jest kolejny zmiennik. Jeśli nie mam zmiennika, zostaję w lokalu wyborczym, ale przed liczeniem głosów robię sobie przerwę, biorąc pod uwagę czas, jaki może zająć liczenie głosów.
 7. Obserwuję sposób przekazywania materiałów wyborczych (w tym urny i niewykorzystanych kart do głosowania) z obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania do obwodowej komisji wyborczej ds. liczenia głosów. Sprawdzam czy wszystko odbywa się zgodnie z procedurami.
 8. Zwracam uwagę czy po podpisaniu protokołu przekazania materiałów członkowie obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania opuścili lokal.
 9. Podczas liczenia głosów zwracam szczególną uwagę na te sytuacje, w których komisja musi głosować nad rozwiązaniem jakiegoś problemu (np. dotyczącego ustalenia czy głos jest ważny); obserwuję czy komisja pracuje w pełnym składzie.
 10. Po zakończeniu pracy obwodowej komisji wyborczej ds. liczenia głosów odbieram kopię protokołu i wykonuję zdjęcie.
 11. Jeśli jestem ostatnią osobą prowadzącą obserwację, o ile nie ustaliłam/em inaczej w gronie obserwatorów, po powrocie do domu wprowadzam dane do systemu informatycznego, logując się do system informatycznego gromadzącego dane z obserwacji.